Wracamy

okladki_arch

Okładki archiwalnych numerów Biuletynu „Prawo Jazdy”

Pierwszy numer „Biuletynu Informacyjnego PRAWO JAZDY” ukazał się w maju 1999 roku. Kilkanaście tysięcy egzemplarzy wysłaliśmy bezpośrednio do ośrodków nauki jazdy, word-ów, komend policji różnych szczebli i starostw. To był strzał w dziesiątkę. Natychmiast pojawiły się opinie, że taka wiedza jest bardzo, bardzo potrzebna, a szkoleniowcy, egzaminatorzy, policjanci i samorządowcy z niecierpliwością oczekiwali na kolejne wydania czasopisma.
W „Biuletynie” publikowaliśmy konkretne, rzetelne informacje, programy, komentarze i interpretacje. To nie było kolejne kolorowe, celebryckie i rozrywkowe wydawnictwo, tylko może trochę staroświecki, ale merytorycznie „mocny” magazyn.

Autorzy
Atutem „Biuletynu” zawsze było niezwykłe grono Autorów – najwyższej klasy ekspertów, których dodatkowo cechuje pasja i zaangażowanie. Ich nazwiska są znane i ważne do dziś. Wspomnijmy więc, że do twórców „biuletynowego” przekazu należeli m.in.: Henryk Próchniewicz, Maciej Wroński, Waldemar Wierzbicki, Adam Witkowski, Tomasz Połeć, Andrzej Grzegorczyk, Jerzy Folga, Krzysztof Mrówka, Andrzej Bogdanowicz, Krzysztof Grzegorczyk, Mariusz Wasiak, Marcin Flieger, Zbigniew Drexler, Janusz Szymański, Jerzy Pomianowski.

Tematy
Pisaliśmy – mogłoby się wydawać – o sprawach oczywistych i najprostszych. Już nazwy działów: np. Prawo, Metodyka i dydaktyka, Pomoce dydaktyczne czy Formularze, jednoznacznie świadczą o wadze, jaką przykładaliśmy do porządkowania i przekazywania tego, co najważniejsze – wiarygodnych, konkretnych informacji oraz wyjaśnień.
W każdym numerze publikowaliśmy specjalną wkładkę – afisz. Pokazywaliśmy na nich np. nowe znaki drogowe, wykaz ustaw i rozporządzeń należących do kodeksu drogowego, schemat dopuszczalnych prędkości, podział kompetencji urzędów różnych szczebli, nowe tablice rejestracyjne, plac manewrowy itp.
Jedną z mocnych stron wydawnictwa był fakt, że na bieżąco informowało ono o nowych aktach prawnych – wszystkich, które w jakiejkolwiek mierze wiązały się z ruchem drogowym, transportem, komunikacją, bezpieczeństwem ruchu drogowego, wychowaniem komunikacyjnym itp. Kiedy tworzyliśmy pierwszy wykaz obowiązujących aktów prawnych okazało się nawet, że w tamtym momencie żadna instytucja nie miała tak bogatej, kompletnej listy ustaw i rozporządzeń.

Fakty
Fakty są takie, że w latach 1999-2004 ukazało się 18 numerów „Biuletynu Informacyjnego PRAWO JAZDY”. Potem pojawiło się wiele publikacji elektronicznych. Zmieniały się realia i warunki funkcjonowania środowiska szkoleniowców i egzaminatorów. Pojawiły się nowe priorytety. Wbrew oczekiwaniom, wprowadzone rozwiązania legislacyjne wcale nie usunęły problemów i zagrożeń. Można wręcz powiedzieć, że wciąż trwa rewolucja w szkoleniu i egzaminowaniu kandydatów na kierowców oraz działaniach na rzecz bezpieczeństwa na polskich drogach. Uznaliśmy, że zarówno Fundacja Zapobieganie Wypadkom Drogowym, jak i jej organ – „Biuletyn Informacyjny PRAWO JAZDY” – może w niej odegrać istotną rolę. Po prostu wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia.

Cel
Wbrew panującym tendencjom i trendom, nowe „PRAWO JAZDY” nie będzie kolejnym magazynem z kolorowymi zdjęciami ekskluzywnych marek samochodów czy pięknych dziewczyn. Pozostaniemy wierni metodyce, dydaktyce, prawu, interpretacjom i komentowaniu jego zmian. Temu, czego potrzebuje instruktor i wykładowca nauki jazdy, egzaminator, policjant, pracownik starostwa czy nauczyciel wychowania komunikacyjnego. A Państwa, naszych Czytelników, zapraszamy do współredagowania tego czasopisma. Przysyłajcie pytania, sygnalizujcie problemy, piszcie artykuły. Chętnie je opublikujemy.

Bożenna Chlabicz